Baška grapa prvič na letni konferenci mreže gorniških vasi
Gschmitztal, Avstrija – Gorniška vas Baška grapa je kot nova članica mreže od 9. do 12. oktobra prvič sodelovala na letni konferenci mreže Gorniške vasi, ki je tokrat gostovala v gorniški vasi Gschmitztal na Tirolskem v Avstriji. Odzvalo se je 29 članic, vseh je 43. Gorniško vas Baška grapa sta z veliko mero ponosa zastopala predstavnika delovne skupine Tomaž Štenkler in Alenka Zgaga, saj se je zaradi poglobljene promocije izkazala za neverjetno prepoznavno med ostalimi članicami. Tema konference je posvetila pozornost sodobnemu gorništvu v povezavi z izzivi, ki jih prinašajo podnebne spremembe ter nagovarjala k odgovornemu in trajnostnemu razvoju gorskega turizma.
Udeleženci so skozi več delavnic razpravljali o prihodnosti gorskega sveta, kako se prilagoditi novim razmeram v naravi in kako ohraniti planinske koče. Strinjali so se, da se gore spreminjajo in da jim mora gorništvo slediti z znanjem, spoštovanjem in odgovornostjo. Posebno pozornost so namenili vlogi gorniških vasi pri ohranjanju tradicije, spodbujanju trajnostnih oblik obiskovanja gora ter izobraževanju obiskovalcev. Konferenca se je zaključila s sporočilnostjo, da je prihodnost gorništva v sodelovanju, povezovanju, zmernosti in ljubezni do gora.
Iz Slovenije so se konference udeležili Planinska zveza Slovenije in ob odsotnosti gorniške vasi Luče gorniški vasi Mojstrana in Jezersko. Iz slednje je tudi Karmen Klaura, ena od tokratnih prejemnic naziva ambasador gorniških vasi.